Uppleva och göra
Här hittar du information om idrottsplatser, motionsanläggningar, vandringsleder, bibliotek, kultur, konst, föreningar, saker att göra för dig som är ung eller har en funktionsvariation. Här finns också bidragsregler och annan information till föreningar.
Vad vill du göra idag?
Passa på att bada i havet, besök konsthallen, vandra i bedövande vacker natur eller ta en gårdsbutikrunda.
Nyheter
-
Fira nationaldagen i Ronneby Brunnspark
Välkommen till ett härligt nationaldagsfirande i vackra Brunnsparken lördagen den 6 juni klockan 12.30–15.00 på Fredsplanen.
-
Sommarens utställningar på Kulturcentrum
Välkommen att besöka sommarens utställningar på Kulturcentrum Ronneby konsthall, 13 juni–23 augusti 2026. Torsten Hylanders collageskulpturer samsas med Halewijns verk med passion för natur och hantverk i symbios. Dessutom visas en emaljutställning med Kockums grytor, under perioden. Varmt välkomna till sommarens utställningar!
-
Konstsommar på Kulturcentrum
Under sommarlovet arrangerar Kulturcentrum Ronneby konsthall Konstsommar 2026 och välkomnar deltagare i alla åldrar. Varje onsdag, från 17 juni till 5 augusti, erbjuds handledda drop-in-aktiviteter mellan klockan 11 och 15. Under ordinarie öppettider finns även möjlighet för självständigt skapande i Öppna verkstaden och vid Runda bordet i konsthallen. Det är fri entré.
-
Brunnsbadet öppnar den 6 juni
På nationaldagen öppnar Ronnebys äventyrsbad – Brunnsbadet. Här kan du både hoppa, åka, leka, träna och njuta i vattnet som är omkring 27 grader varmt.
-
Epa-träff lockade över 200 personer
I lördags samlades omkring 60 bilar i Johannishus för en epa-träff. Ronneby kommun har genom ett arrangemangsbidrag varit med och möjliggjort eventet.
-
Sommarsimskola 2026
Det är återigen dags för sommarsimskola i Ronneby simhall! Ett samarbete mellan Ronneby Simsällskap och Ronneby kommun.
