Hämtningsdagar

Hämtning av hushållsavfall sker var 14:e dag för kärl 1 och var 4:e vecka för kärl 2. Alternativt var 8:e vecka för sällantömning.

Följande hämtningsdagar gäller för dig med brunt kärl för matavfall och grönt kärl för brännbart.

Centrala Ronneby

Udda vecka

Måndag


Tisdag


Onsdag

Hasselstad, Möljeryd, Södra bygget, Bokön, Bredåkra

Torsdag

Östra sidan av Kallinge

Fredag


Jämn vecka

Måndag

Kallinge - Mistelvägsområdet, Törnrosvägen, Almvägen,
Hyndekulla, Pil och Poppelvägen.

Tisdag

Kallinge - Djupaforsområdet

Onsdag

Kallinge - från Häggatorpsvägen till Flottiljvägen

Torsdag

Kallinge - Ellebäcken, Olevång, Hasselvägen, Strömma slätt, Flisevägen, Brantafors, Hindvägen, Kaptensvägen, Lövvägen.

Fredag


 

Övriga delar

Udda vecka

Måndag

Anneberg, Askeboda, Biskopsmåla, Björstorp, Bökevik, Evaryd, Flakaryd, Garnanäs, Guttamåla, Gyön, Hjälmseryd, Järnavik, Kullåkra, Lilla Kulleryd, Pagelsborg, Skönevik, Sonekulla, Stora Kulleryd, Svalemåla, Vieryd och Väbynäs.

Tisdag

Björkeryd, Bråabygd, Dönhult, Harkniven, Hjälmsa, Hässledalen, Klingsmåla, Lillagärde, Muggeboda, Ramsjötorp, Raskamåla, Stengrepen, Strångamåla, Svalhult, Sävsjömåla, Tararp, Tokaryd, Trolleboda, Trånhem, Vasakull och Örseryd.

Onsdag

Ekebacken, Stenåsa, Svenstorp i Bräkne-Hoby

Torsdag

Häradsvägen, Kuggeboda, Sandenområdet i Bräkne-Hoby

Fredag

Övre Hasselstad

Jämn vecka

Måndag

Belganet, Bohaga, Dockemåla, Edestad, Gärestad bygata, Grårör, Hallabro, Liatorp, Mölleryd, Sörgården, Ulvsmåla, Ulvasjömåla och Årsjömåla.

Tisdag

Arvidstorp, Bäckasjögärde, Gunnerskulla, Gäddemåla, Gärestad bygata, Gökadal, ”centrala” Hallabro, Humlamåla, Klimpvägen, Siggamåla, Skallervraket, Stora Slätt, Stärkamon och Äskan.

Onsdag

”Centrala” Backaryd, Broddamåla, Brogölen, Eringsboda, Fundersmåla, Hejan, Gunseryd, Gäddegöl, Gäddegölsby, Kolshult, Lönnemåla, Nagleryd, Siggamåla, Skeppetånga, Skillingsboda, Skumpamåla, Skärsjöhult, Svarthövdaryd, Totasjö och Ulvsmåla.

Torsdag

Bommerstorp, Bråtabron, Ekeby, Ettebro, Fogdakärr, Hjortseryd, Hjärtonemåla, Humlaryd, Härsjön, Höcklehult, Kjettorp, Kåraryd, Kölja, Leryd, Lockansmåla, Långgöl, Långgölsmåla, Långsjöryd, Näs, Ramsjömåla, Repemåla gård, ”norra” Röaby, Röan, Silpinge, Skärvgöl, Smeamåla, Spikahult, Stamsmåla, Stockholms by, Svenstorp, Trofta, Tubbarp och Vermansmåla.

Fredag

Bäckasjögärde, Hakarp, Möllenäs, Mörtjuk, Väby