Du är här: Invånare/Bygga, bo & miljö/Miljö-och byggnadsförvaltningen/Vi arbetar med miljö-, hälsoskydds- och livsmedelsfrågor

Vi arbetar med miljö-, hälsoskydds- och livsmedelsfrågor

Tag gärna kontakt med oss om du har frågor!

Vill du besöka oss? Ring gärna i förväg och boka ett möte, då finns vi på plats när du kommer till oss. Vi är ofta ute på företagsbesök med mera.

  • Anders Börjeson

    Miljö- och hälsoskyddsinspektör

    Tel. 0457-61 88 06

    anders.borjeson@ronneby.se

    Enskilda avlopp, förorenad mark

  • Eva Tullgren Carlsson

    Assistent

    Tel. 0457-61 81 70

    eva.tullgrencarlsson@ronneby.se

    Administratör, registrator, webredaktör

  • Eva-Marie Lundberg

    Livsmedels-, miljö- och hälsoskyddsinspektör

    Tel. 0457-61 83 53

    eva-marie.lundberg@ronneby.se

    Livsmedelstillsyn, smittskydd

  • ""

    Iulia Ohlin

    Livsmedels-, miljö- och hälsoskyddsinspektör

    Tel. 0457-61 81 79

    iulia.ohlin@ronneby.se

    Iulia arbetar med miljö- och livsmedelstillsyn.

  • ""

    Kajsa Johnson

    Livsmedelsinspektör

    Tel. 0457-61 87 53

    kajsa.johnson@ronneby.se

    Livsmedelstillsyn

  • Lars Granbacka

    Miljö- och hälsoskyddsinspektör

    Tel. 0457-61 80 92

    lars.granbacka@ronneby.se

    Miljötillsyn på lantbruk, bekämpningsmedel

  • Leif Abrahamsson

    Miljö- och hälsoskyddsinspektör

    Tel. 0457-61 80 91

    leif.abrahamsson@ronneby.se

    Miljötillsyn på företag, kemikalier, köldmedia

  • Magnus Olofsson

    Energi- och klimatrådgivare/Miljö- och hälsoskyddsinspektör

    Tel. 0457-61 81 01

    magnus.olofsson@ronneby.se

    Energi- och klimatrådgivning, dricksvatten, strandbad, tillsyn av eldstäder

  • ""

    Maria Malmros

    Miljö- och hälsoskyddsinspektör

    Tel. 0457-618173

    maria.malmros@ronneby.se

    Hälsoskydd, inomhusmiljö, radon, hygienlokaler och renhållningsdispenser

  • ""

    Sofie Hallberg

    Miljö- och hälsoskyddsinspektör

    Tel. 0457-61 86 89

    sofie.hallberg@ronneby.se

    Miljöskydd och enskilda avlopp